Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Broń chemiczna w arsenałach różnych państw

Broń chemiczna w arsenałach różnych państw

Środa 14 sierpnia 2013, przez apgreff

Broń masowego rażenia dzielimy na trzy typy. Broń A - to broń atomowa, inaczej: nuklearna; broń B - broń biologiczna; i broń C - broń chemiczna. Jeśli chodzi o broń chemiczną to jej produkcji, przechowywania i używania zakazuje obecnie konwencja z 1993 roku, obowiązująca od 1997.

Powołała ona Międzynarodową Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej z rezydencją w Hadze. Jak jednak w praktyce wygląda kwestia posiadania przez rozmaite państwa broni chemicznej uważanej przez nie za gaz obronny? Po II wojnie światowej (w trakcie której zresztą broni tej nie użyto) zanotowano co najmniej kilkanaście przypadków jej bojowego zastosowania.

W czasie wojny wietnamskiej użyli jej Amerykanie - były to głównie gazy duszące i łzawiące wrzucane do tuneli. Arsenałem broni chemicznej dysponował Irak, który użył jej w 1987 podczas bombardowania Teheranu (stolicy Iranu) mieszanką iperytu i sarinu a także w 1988 przeciwko Kurdom w Halabdży. Oskarżenie o tą ostatnią zbrodnię - zagazowanie około 5 tysięcy ludzi - stało się podstawą skazania na śmierć i stracenia Saddama Husajna w 2006 roku.

Podobnie jak podczas II wojny światowej główne mocarstwa powstrzymały się od użycia broni chemicznej, tak też i w czasie trwającej pół wieku zimnej wojny supermocarstwa - USA i ZSRR - nie zdecydowały się na jej użycie, wiedząc kto co i komu jest w stanie zrobić. Dwanaście lat po zakończeniu zimnej wojny USA i Rosja nadal kontrolują większość światowych zasobów tej broni. Ale nie tylko one - na Bliskim Wschodzie panuje powszechna opinia, że również Izrael dysponuje tym rodzajem broni, zaś jego regionalni przeciwnicy: Iran i Syria też nie pozostają daleko w tyle.

Iran rozpoczął prace nad bronią chemiczną po irackich atakach z lat 80. XX wieku, zaś Syria realizuje szeroko zakrojony i zaawansowany program budowy bojowych środków chemicznych. Sudan jest od dawna zainteresowany zdobyciem broni chemicznej, zaś Egipt dostarczał tę broń Syrii i Irakowi i użył gazu musztardowego w Jemenie w latach 60. XX wieku.

W innych punktach zapalnych na świecie państwa również posiadają broń chemiczną: w Azji Południowej dysponują nią Indie, zaś ich główny rywal - Pakistan, posiada zaawansowany program rozwoju tej broni. Nad wyprodukowaniem tego rodzaju broni masowego rażenia pracują Chiny i Korea Północna. Ta ostatnia ma już zresztą pewne jej zasoby, zaś Chiny oficjalnie stwierdziły że zniszczyły swoje zasoby, jednakże USA mają względem tego poważne wątpliwości...