Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Bezwykopowa realizacja budowy rurociągów.

Bezwykopowa realizacja budowy rurociągów.

Poniedziałek 4 stycznia 2016, przez Artsites

Jedną z najlepszych i zarazem najbardziej nowoczesnych technologii budowy rurociągów w terenie zabudowy miejskiej jest technologia bezwykopowa, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie całości prac bez jakiegokolwiek naruszania infrastruktury drogowej, oraz bez zajmowania pasów ruchu. Technologia ta wymaga jednak zastosowania odpowiedniego sprzętu, kosztownego, aczkolwiek wyjątkowo skutecznego. Przyjrzyjmy się nieco bliżej całej technologii, aby przekonać, jak bardzo korzystnym jest to rozwiązaniem w wielu przypadkach.

Kiedy stosujemy metodę bezwykopową?

Zastosowanie metody bezwykopowej jest bez wątpienia dość kosztowne, niemniej jednak jej zastosowanie znajduje uzasadnienie w wielu przypadkach. Będą to przede wszystkim sytuacje takie jak:

 • Prowadzenie odwiertów terenowych bez naruszania infrastruktury drogowej.
 • Prowadzenie odwiertów przy konieczności nie utrudniania ruchu drogowego
 • Prowadzenie odwiertów pod przeszkodami naturalnymi takimi jak rzeki oraz inne zalewiska wodne

  Są to sytuacje, w których tradycyjne prowadzenie rurociągów nie jest możliwe przez wzgląd na uwarunkowania terenowe, a co za tym idzie, zachodzi konieczność zastosowania metody bezwykopowej.

  Na czym polega metoda bezwykopowa?

  W przypadku zastosowania metody bezwykopowej, podstawowym urządzeniem będzie wiertnica, odpowiednio dopasowana do konkretnego zadania. W pierwszej kolejności do gruntu wprowadzana jest głowica wiercąca z płytką sterującą, która posiada odpowiedni czujnik położenia oraz kąta nachylenia, które to informacje odczytywane są z panelu sterowania urządzenia. W momencie dokonania pierwszego przewiertu pilotowego, w trakcie którego do głowicy podawana jest także płuczka bentonitowa przy pomocy odpowiednio wydajnego agregatu pompowego, głowica jest demontowana a w jej miejscu montowany jest rozwiertak w celu osiągnięcia odpowiedniej średnicy wierconego otworu. Mamy tutaj także możliwośc sterowania kierunkiem odwiertu, co pozwala omijać napotykane przeszkody terenowe. Przy ostatnim przebiegu, za rozwiertakiem montowany jest rurociąg, który w ten sposób wprowadzony zostaje do gruntu.

  Przykładowe zastosowania.

  Tego typu realizacje zdarzają się dość często, zaś ostatnim ciekawym przypadkiem było przeprowadzenie rurociągu pod rzeką Motławą. Tutaj bardzo ważnym aspektem, było także zastosowanie pompy transferowej do płuczki przy przewiercie kierunkowym pod rzeką Motławą, gdzie wykorzystany został szlamowy agregat pompowy Global Pump typu 6GHTAP. Jest to wyciszona pompa spalinowa ze wspomaganiem próżniowym, która charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem wydajności, perfekcyjnie wręcz sprawdzająca się w tego typu trudnych zadaniach.

  Można więc powiedzieć, iż prowadzenie nitek rurociągów metodą bezwykopową, stanowi bardzo ważną i przydatną w wielu przypadkach technologię, o której warto pamiętać, bowiem w wielu przypadkach okazuje się być rozwiązaniem wręcz niezastąpionym.