Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Automatyczne nawadnianie

Automatyczne nawadnianie

Środa 28 maja 2014, przez aliz

Piękny ogród wymaga poświęcenia mnóstwa czasu na odpowiednią pielęgnację roślin. Podlewanie to czynność, która wymaga regularności, a jej celem jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody. Zadanie to możemy sobie ułatwić dzięki zainstalowaniu w swoim ogrodzie systemu automatycznego nawadniania.

Automatyczne nawadnianie nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić czas, ale również przyniesie korzyść w postaci niższych rachunków za wodę. Sama instalacja nie należy do najtańszych, ale inwestycja z pewnością się zwróci. Na system nawadniający składa się: studzienka rozdzielcza, linie nawadniające, końcówki do nawadniania (zraszacze) oraz sterownik, czujnik deszczu i czujnik wilgotności gleby. Studzienkę najlepiej jest umieścić bezpośrednio na rabacie. Na linie nawadniające składa się system rur polietylenowych. Z kolei końcówki to najczęściej zraszacze wynurzalne lub niewynurzalne, mikrozraszacze i linie kroplujące. Należy pamiętać, że w jednej linii montuje się tylko jeden rodzaj końcówek. Sterownik pozwoli zaprogramować nam godziny i czas działania systemu, czyli nawadniania. Może być zasilany prądem lub bateriami. Czujnik deszcze blokuje działanie systemu podczas opadów. Czujnik wilgotności gleby zaś pozwala sterować całym systemem w zależności od stopnia nasycenia gleby wodą.

Montaż instalacji automatycznego nawadniania
Najbardziej oszczędne, a zarazem efektywne jest nawadnianie poprzez linie kroplujące. Rośliny podlewane są pojedynczymi kroplami, które powoli wypływają z urządzenia nawadniającego. Linie należy układać tak, by tworzyły one sieć równoległych przewodów oddalonych od siebie na 50-70-140 cm. Układa się je na włókninie, a następnie obsypuje korą, tłuczniem lub kamieniem. Ten typ nawadniania jeśli chodzi o podlewanie trawników należy zakopać w ziemi na 3-5 cm w odległościach 4-50 cm. Urządzenia zraszające dzieli się na sekcje i podłącza do elektrozaworów montowanych w studzience. Każda sekcją powinien sterować jeden zawór. Zawory podłącza się do sterownika, który zarządza całością systemu. Sterownik powinien znajdować się w pomieszczeniu. Przewody montujemy w wykopach o szerokości 20 cm, na głębokości 30-40 cm. Następnie zasypuje się je ziemią i udeptuje.

Elementy układu automatycznego nawadniania można kupić w Leroy Merlin