Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Akumulatorownia i jej bezpieczna eksploatacja.

Akumulatorownia i jej bezpieczna eksploatacja.

Poniedziałek 20 kwietnia 2020, przez Artsites

Pomieszczenie akumulatorowni to w wielu obiektach magazynowych czy też produkcyjnych, jedno z tych pomieszczeń, które stwarza zdecydowanie największe zagrożenie na obiekcie. Wynika to z samego procesu ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w procesie którym to, może dochodzić do wydzielania się wodoru. Jak też powszechnie wiadomo, wodór jest gazem silnie toksycznym, zaś w przypadku mieszania się z powietrzem atmosferycznym, może tworzyć mieszanki silnie wybuchowe. Kluczowym więc zagadnieniem związanym z pomieszczeniem akumulatorowni jest zadbanie o bezpieczeństwo pracy w procesie ładowania baterii trakcyjnych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pomieszczenia akumulatorowni?

Aby ładowanie akumulatorów nie stwarzało nazbyt wielkich zagrożeń - czy też może bardziej prawidłowo byłoby stwierdzić – aby stwarzane zagrożenia minimalizować, należy pamiętać o podstawowych zasadach, dotyczących przygotowania oraz wyposażenia pomieszczenia akumulatorowni. Przede wszystkim, zasadą najważniejszą jest tutaj fakt, aby było to osobno wydzielone pomieszczenie, starannie odizolowane od pozostałych pomieszczeń na obiekcie. Niestety bardzo często zdarza się, proces ładowania akumulatorów realizowany jest bezpośrednio na hali produkcyjnej, na podstawionych naprędce paletach. Są to kardynalne wręcz błędy, które prowadzą prosto do zwielokrotnienia poziomu zagrożenia.

Tutaj najistotniejszą kwestią jest to, aby pomieszczenie to było odizolowane, a wyposażone w niezbędne systemy bezpieczeństwa, które będą uruchamiane w razie wychwycenia jakiegokolwiek zagrożenia. Wiąże się to oczywiście z pewnymi kosztami, niemniej jednak są one kluczowe do poniesienia, jeśli akumulatorownia ma być w stu procentach bezpieczna.

Profesjonalne przygotowanie akumulatorowni.

Tak, więc rzeczą najważniejsza jest izolacja pomieszczenia akumulatorowni, oraz prawidłowe jej wyposażenie. Najważniejszym elementem całego systemu bezpieczeństwa, będzie tutaj prawidłowa detekcja wodoru realizowana przez odpowiednie czujniki w systemie zabezpieczenia pomieszczenia. Jeśli czujniki wskażą zbyt wielkie stężenie wodoru w wewnętrznej atmosferze, natychmiast uruchomiona zostanie wentylacja mechaniczna, w celu odprowadzenia nadmiernej ilości wybuchowego gazu do otoczenia. Dzięki temu też, możliwe jest sprawne i szybkie reagowanie na sytuacje groźne, aby nie dopuścić do eskalacji zagrożenia.

Oczywiście sama detekcja wodoru nie zagwarantuje nam pełnego bezpieczeństwa. Trzeba tutaj także zadbać o inne elementy pomieszczenia akumulatorowni. Powinno ono być wykończone wewnątrz materiałem kwasoodpornym. Powinno być wyposażone w dostęp do bieżącej wody oraz w nie iskrzącą instalację oświetlenia. Do tego niezbędne będzie zainwestowanie w wewnętrzne wózki na akumulatory, co znacznie ułatwi ich transport poza wózkami widłowymi. Jednym słowem jest to dość kosztowna inwestycja, aczkolwiek, należy pamiętać, iż bezpieczeństwo pracowników jest w tym przypadku zdecydowanie najważniejsze.