Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Agile - nowoczesny sposób organizacji pracy

Agile - nowoczesny sposób organizacji pracy

Poniedziałek 19 czerwca 2017, przez Marek Konieczny

Na pierwszy rzut oka korporacja to zbiór schematów terminów, umów, mnóstwa dokumentacji. Praca tam nie jest elastyczna, pewne formy nie mogą być przekroczone. Jednak nie do końca tak jest. Pewne działy korporacji albo nawet całe korporacje funkcjonują na nieco innych zasadach. A jeśli nawet tego jeszcze nie robią, po przeczytaniu tego artykułu znajdą prostą drogę do podniesienia efektywności i poziomu organizacji w swojej pracy.

Metodyka zarządzania projektami

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie metodyki zarządzania projektami. Co to jest? Najogólniej rzecz ujmując jest to zbiór zasad - bardzo obszerny ilościowo - który pokazuje, w jaki sposób usprawnić komunikację w firmie na wszystkich jej poziomach, jak poprawić organizację, jak wykorzystać potencjał pracowników.

Oczywiście można te zasady przeczytać i spróbować zastosować, jednak generalnie skutek tego będzie dość marny. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z oferty profesjonalnego szkolenia. A jakie oferty mamy na rynku? Możemy wybrać klasyczne metody oraz te przeznaczone do swego rodzaju zadań specjalnych - metodykę Agile.

Agile - zarządzanie projektami

Czym specjalnym wyróżnia się metodyka Agile? Otóż tu nie ma jakichkolwiek norm, schematów. Opiera się ona na maksymalnym wykorzystaniu zdolności różnych specjalistów i zadowoleniu klienta. Ograniczona jest także do minimum biurokracja.

Słowem - metodyka ta świetnie wpasowuje się we wszystkie projekty niepewne, nieco ryzykowne, wymagające czasem szybkiej zmiany strategii, podjęcia nowych decyzji, zmiany planów. Doskonale także pasuje do zastosowania wśród pracowników, których charakter albo rodzaj wykonywanej pracy nie pasuje do schematów. Mogą to być reporterzy, graficy, malarze czy projektanci.

Agile Project Management

Kogo zatem warto wysłać na szkolenie w zakresie metodyki zarządzania projektami Agile? Przede wszystkim kierowników projektów, którym powierzymy opiekę nad takimi specjalnymi zadaniami. Warto także profilaktycznie przeszkolić kadrę zarządzającą działem IT oraz kierowników poszczególnych sekcji IT. Tu bowiem często wykorzystujemy Agile.

Szkolenia Agile - tylko zakończone certyfikatem

Jeśli już bowiem decydujemy się na wysłanie pracowników na takie szkolenie, warto zdecydować się na konkretną firmę, rekomendowaną już przez inne osoby. Co więcej - szkolenie powinno zakończyć się testem, egzaminem albo inną formą sprawdzenia wiedzy. W przeciwnym bowiem razie jego użytkownicy będą się mniej przykładali do ćwiczeń a my po prostu zmarnujemy pieniądze. To jednak nie wszystko. Szkolenie powinno zakończyć się otrzymaniem akredytowanego certyfikatu.

Gdzie warto zatem posłać pracowników? Idealnym miejscem będzie na pewno firma Inprogress. Pracujący tam profesjonaliści w sposób ciekawy i oryginalny przeprowadzą stosowne szkolenia. Co więcej - szkolenie nie będzie trwało długo, zakończy się egzaminem oraz certyfikatem. Warto zatem zdecydowanie zainwestować w szkolenia prowadzone przez Inprogress. Nie będzie to bowiem wtedy niepotrzebny wydatek, lecz inwestycja w przyszłość firmy. Dowiedź się więcej o szkoleniach z Inprogress na stronie https://inprogress.pl/szkolenia/agile-scrum/agilepm/