Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > 7 lat konsoli Playstation 3 - podsumowanie

7 lat konsoli Playstation 3 - podsumowanie

Czwartek 15 maja 2014, przez admin

Konsola Playstation 3 miała swoją premierę w Japonii i USA w listopadzie 2006, a w Europie – w marcu 2007. Opóźniona o rok premiera i wyższa niż zapowiadano cena sprawiły, że jej początki nie były łatwe. A jednak przez ostatnie 7 lat pozwalała Sony na prowadzenie równorzędnej rywalizacji z groźnymi konkurentami – Nintendo Wii i Microsoft Xbox 360. Wobec nadejścia nowej generacji konsol – w tym Playstation 4 – warto pokusić się o podsumowanie dorobku PS3.

Opóźnienie premiery oraz skomplikowana architektura sprzętowa PS3 sprawiły, że w pierwszych latach brakowało gier na tę konsolę. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2009 roku, wraz z premierą PS3 Slim. Mniejsza wersja konsoli okazała się tańsza w produkcji, co pozwoliło Sony na podjęcie konkurencji cenowej z rywalami. Równocześnie minęło już wystarczająco dużo czasu, aby biblioteka gier na PS3 wypełniła się po brzegi, dzięki czemu konsola wreszcie zaczęła się dobrze sprzedawać.

Spośród tytułów, które przyciągnęły do PS3 ogromną rzeszę graczy, warto wymienić kultowe wyścigi Gran Turismo (wersje 5 Prologue, 5 i 6) oraz debiutujące off-roadowe wyścigi MotorStorm, w których gracz może się ścigać nie tylko motocyklem czy samochodem rajdowym, ale także quadem, buggy, a nawet członową ciężarówką. Playstation 3 to także fantastyczne gry akcji z serii Uncharted (Uncharted 2: Among Thieves i Unicharted 3: Drake’s Deception), łączące fantastyczną grafikę i dźwięk z wciągającą fabułą), a ostatnio także The Last of Us – najlepiej sprzedający się tytuł na PS3 w 2013 roku, osadzona w klimacie horror-survival gra akcji. Nawet konieczność podzielenia się klasykami takimi jak Final Fantasy czy Grand Theft Auto z Microsoftem nie wpłynęła negatywnie na sprzedaż konsoli, która wyniosła ok. 80 mln egzemplarzy na całym świecie.

Nie bez znaczenia było także regularne usprawnianie Playstation Network, czyli systemu pozwalającego na wieloosobową grę przez Internet. Także tutaj udało się za pomocą licznych aktualizacji nadrobić dystans do konkurencyjnych konsol. PS3 miało też udział w zwycięstwie Blu-Ray’a nad HD DVD na froncie nośników gier.
Oczywiście nie wszystkie przedsięwzięcia związane z Playstation 3 kończyły się powodzeniem. Za porażkę należy uznać próbę zebrania graczy w second-life’owym środowisku Playstation Home. Powodzeniem nie zakończyło się też kosztowne forsowanie technologii 3D w grach. Mimo to ostateczna ocena musi być pozytywna i wydaje się, że także dzięki swojej poprzedniczce PS4 ma całkiem obiecującą pozycję startową.